Holland tog sig vidare till semifinal efter en gastkramande och närmast osannolik straffrysare mot Costa Rica.
Allmänna villebrådet Arjen Robben fixade fyra (!) varningar på costaricaner (Junior Diaz, Michael Umana, Gonzales och Acosta), Holland träffade virket tre gånger – och just som förlängningen gick mot sitt slut bytte Hollands förbundskapten Louis van Gaal målvakt. Ut med Jasper Cillessen och in med Tim Krul, som naturligtvis blev stor straffhjälte efter räddningar på skotten från både Bryan Ruiz och Michael Umana.
Ett redan enastående världsmästerskap erbjuder nu en sällsynt kraftfull avslutning; ett slag mellan världarna, en uppgörelse mellan epokerna och ett möte mellan de största.
Tyskland-Brasilien på tisdag, Holland-Argentina på onsdag. Europa mot Sydamerika.
Tyskland har väntat på en titel sedan 1996 (EM-guld), Argentina en semifinalplats sedan 1990 (VM i Italien) – och Brasilien på revansch sedan 1950 (tappat guldläge i hemma-VM).
För att inte tala om Holland.
De har jagat VM-guld sedan 70-talets mitt och finalförlusterna mot Västtyskland (1974), Argentina (1978) och Spanien (2010) är så här långt in i turneringen reell tändvätska och något det i början av turneringen underskattade Holland inte räknat med.
De tog sig till semifinal via ett sanslöst straffdrama och behövde bara slå fyra straffar. Robin van Persie, Arjen Robben, Wesley Sneijder och Dirk Kuyts elvametare var kvalitet rakt igenom.
Celso Borges satte sin igen och fick sällskap av Giancarlo Gonzalez och Christian Bolanos.
Först var det här kvartsfinalkvällen gud glömde, med defensivt inriktade Belgien-Argentina och länge händelsefattigt mellan Holland och Costa Rica.
Jag skulle få äta upp den tanken. Tjena vad det gick undan i slutet. Och hur man sammanfattar VM-kvällar likt denna vet jag inte. Det låter sig inte göras. Men huvudpersonerna var länge de väntade och tjänare vad nära Marco Urena vad att avgöra för Costa Rica i slutet av förlängningen. Och jesus vilken räddning Jasper Cillessen tvingades göra.
Tacken? Utbytt!
Att välja ut höjdpunkter från det här dramat är lurigt. Här ändå ett utdrag:
39. Sneijders frispark gick mot Navas högra kryss. Navas hann dit. Precis. Och räddade till hörna.
82. Sneijder skruvade frispark över muren och i stolpen.
84. van Persie vände och sköt stenhårt från nära håll. Navas räddade.
88. van Persie blev upphängd och fick inte fram foten framför mål på Sneijders välslagna högerinlägg.
93. Inspel av Blind från vänsterkanten – förbi de Vrij, Kuyt och Vlaar. Fjärde man i linje – van Persie – träffade ribban.
117. Urena helt fri. Costa Ricas enda läge. Cillessen räddade.
119: Sneijder träffade ribban. På returen sköt Kuyt PÅ van Persie!
Som synes helt galet. I semifinalen väntar Argentina, som Holland föll mot i VM-finalen 1978.
Bra revanschläge där.
Mer om det framöver.
Tack för i natt!