Nya förutsättningar – elva matcher kvar

Jag drar till Helsingborg i morgon, med vetskapen om att det ”räcker” med seger för IFK Göteborg för att säkra en kvalplats till sommarens kval till Europa League 2015/16.

Det står klart efter det att Elfsborg, i hyllningsmatchen till avgående managern Klas Ingesson, förlorat mot Djurgården med 0-1.

Samtidigt besegrade AIK Åtvidaberg med 4-1 och passerade därmed Blåvitt i tabellen med en poäng.

Passar i sammanhanget på att påminna om mitt allsvenska tips inför säsongen.

1. Malmö FF

2. AIK

3. IFK Göteborg

4. BK Häcken

5. Djurgården

6. Elfsborg

5. Djurgården

6. Elfsborg

Och såvitt jag kan förstå gäller det att skryta med detta just nu och inte efter det att de elva återstående allsvenska matcherna 2014 har spelats.

Det står, efter AIK:s seger mot Åtvidaberg, också helt klart att BK Häcken inte når Europaspel 2015.

Jag har även kontrollerat Fair Play-ligan. Den toppas just nu av Falkenberg före IFK Göteborg. Besked om det ger en plats i Europa League kommer först i maj.

***

IFK Göteborg ställer av allt att döma upp med Emil Salomonsson som högermittfältare och Adam Johansson som högerback i avstängde Martin Smedberg-Dalence frånvaro.

Och kan inte Gustav Engvall spela går sannolikt Gustav Svensson in, vilket gör May Mahlangu till släpande forward och Jakob Johansson och Svensson som centrala balansspelare.

2 kommentarer om “Nya förutsättningar – elva matcher kvar

Kommenteringen är stängd.