Jag har tidigare visat mina ståltrådslyktor på Calinas, som blev ett populärt DIY-tips bland inredningsbloggarna på nätet. Nu har jag dock uppgraderat dem med lite knorrar på fästet, vilket gav ett harmoniskt resultat tillsammans med hänget för fågelburen från Madam Stoltz.
Jag skapade lyktorna med hjälp av en grov ståltråd och en tång, sedan formade jag det sista med fingrarna. Det viktigaste är att få en rak ”platta” av ståltrådsformen nedtill, så att värmeljusen kan hänga stabilt – men gällande hur rakt värmeljusen hänger på ståltrådsplattan, beror också på hur rakt fästet hänger och det kan man lätt justera med den flexibla ståltråden.
Vill man så kan man förstås snurra ståltråden runt en glasburk, men då blir själva lyktan väldigt tung och då behövs en grövre ståltråd.
Jag kan ju också passa på att informera om det självklara: Ha alltid uppsikt över levande ljus.















Mysigt och vackert! Tackar för tipset