De senaste dagarna har det varit intensiva förberedelser på GP inför morgondagens stora händelse i Göteborg: Varvet.
På bildsidan har vi fyra fotografer igång, alla har sina uppgifter som måste lösas om helheten ska bli bra på nätet och i pappret. 10 sidor ska det bli i söndagens tidning och mycket av utrymmet går åt till att skildra evenemanget i bilder.
Nicklas Elmrin har bland annat ansvaret för att ta en läcker startbild och har gjort speciella förberedelser för det. Dessutom ska han vara beredd när vinnarna går i mål
Bengt Christian ska bland annat se till att få den klassiska bilden när man drar snöret.
Lisa Irvall har stämt träff med en tjej som tävlar dubbelt. Dessutom är Lisa med och fångar kända ansikten vid målgången.
Bengt Kjellin ska se till att det kommer en strid ström av bilder ut på nätet.
Det sistnämnda gör vi genom att använda något som kallas “Shoot it live”. Enkelt uttryckt går bilderna från kameran ut på nätet utan mellanstationer. I snitt tar det 30 sekunder från det bilden tas till att ni kommer att se den på gp.se. En timme före första start hoppas vi komma igång med den servicen.
Förutom allt detta som är planerat så har alla fotografer en självklar uppgift under hela dagen: hitta de bra bilderna, de oväntade, roliga och fräcka. Dessutom har vi Frida Winter som går in som extra bildredaktör för att hålla i alla bildtrådar inne på redaktionen.
I morgon på webben och på söndag i papperstidningen kan du själv avgöra om vi lyckades bra i dina ögon.
Anders Håkansson, bildchef
anders.hakansson@gp.se




Rss för Fotobloggen








