I morgon skall jag intervjua en av Göteborgs maktdoldisar. Det är en kille med stort inflytande, men som inte är så synlig till exempel på GP:s omdiskuterade maktlista.
Vem? Jag får återkomma till namnet.
Trots allt arbetar jag i en konkurrensutsatt bransch där ett av knepen är att bygga upp en spänning hos publiken inför nästa avsnitt. Cliffhanger, är väl det dramaturgiska begreppet. Jag får ställa det mot GP:s helsvenska och odramatiska kärnvärde öppenhet.
Nåväl, den som är insatt i Göteborgs näringsliv kan säkert lista ut det, om jag säger att det handlar om transporter och logistik. Väldigt stora volymer av gods. Vägar och järnvägar. Tredjepart och fjärdepart. Just in time och just precis nu.
Resultatet av intervjun kommer du att kunna läsa i en framtida lördags-GP i det format som vi logiskt nog kallar just lördagsintervjun.
Det finns flera bra anledningar att träffa just den här personen. Ett skäl är att han råkar ha stenkoll på vart konjunkturen är på väg (jaja, även på järnväg!).
En praktisk konjunkturbarometer som jag har använt någon gång tidigare är att räkna tomcontainrar i hamnen. Men det är naturligtvis ännu bättre att fråga en person som får listor direkt från transportföretagens ordersystem.
Vi vet redan en del om hur transportbranschen ser på läget generellt. Branschorganisationen Transportgruppen skrev ett nyhetsbrev i januari som inte direkt andas optimism.
Det innehåller branschens transportindikator. Det är en kurva som började peka brant nedåt sommaren 2011. Lutningen är samma som sommaren -08, men den börjar från en högre nivå.
Sedan förra kvartalet har transportföretagens framtidstro hamnat på minus, jämfört med mätningens index. Det betyder att andelen pessimistiska företag är större än andelen optimistiska.
Minskningen beror, enligt rapporten, på att många tror att omsättningen kommer att minska både i det egna företaget och i branschen totalt – och att samma gäller antalet anställda.
Anledningen är förstås minskad efterfrågan i Europa och bedömningen att Sveriges tillväxt inte kan fortsätta vara hög.
Transportföretagen konstaterar också att den svenska räntan påverkar positivt på hemmamarknaden, men att de politiska stimulanser som de svenska hushållen fick under finanskrisen inte blir aktuella i en kommande lågkonjunktur.
Var femte transportföretag räknar med att antalet medarbetare kommer att minska under de närmaste åren. Tredje kvartalet 2011 befarade tio procent av företagen en sådan utveckling.
Sedan årsskiftet har det kommit en del positiva konjunktursignaler. Vi får väl se om det är tillräckligt för att vända kurvan.
Många mungipor ned i branschen alltså. Och inte blev det väl bättre av rapporterna i P1 i morse. Där togs några av transportbranschens större problem upp, bland annat bristande säkerhet, stölder, utländsk lågpriskonkurrens på svensk mark på ojusta villkor och en hel del annat.
Allt det här hade jag tänkt tala med min intervjuperson om. Plus lite snack om hans älsklingssport handboll.








