I resten av världen är det helt andra saker som är på tapeten. Men här på bloggen tänkte jag snacka lite om Postens förberedelser för börsen. Är det en ny folkaktie som föds?
Ja likheterna finns där från den gången Telia förstörde en del av svenska folkets förtroende för aktier som sparform.
Det är göteborgaren Lars Idermark som har uppdraget att klä upp gamla Posten för börsen. Det påminner om Telias resa. Ett gammalt trögt statligt monopol utmanas och pressas av en teknisk revolution med ny distribution, nya affärsmodeller och helt nya aktörer.
Lösningen är att gå på egen offensiv på nya jaktmarker.
När jag intervjuade Lars Idermark i våras var han ny som koncernchef för Post Nord (de sammanslagna svenska och danska postbolagen) men han visste redan att bolaget måste stöpas om i grunden, och hur det skulle göras.
Tillväxten måste komma från logistik, paketdistribution som drivs av e-handeln, digitala tjänster och kanske tyngre transporter. Det kommer att kräva stora investeringar i nya system.
Men Idermark har en personalorganisation som är anpassad för den ”gamla affären” – att distribuera brev på papper i kuvert med frimärken på.
Det betyder att de anställda får ställa in sig på att det blir nedskärningar.
Nedgången för vanliga brev är mycket mer dramatisk i Danmark än i Sverige. Men det har börjat här också.
Då i maj pratade vi en hel del om de speciella förutsättningarna i spänningsfältet mellan politik och affärer.
De statliga ägarna är både intresserade av att samhällsservicen skall fungera på viss nivå, att lönsamheten förbättras och värdet på verksamheten växer.
Det kommer alltså inte som någon större överraskning när Lars Idermark i dag presenterar Post Nords nya strategi:
Kraftiga omställningar som kommer att gå ut över personalen. Stora investeringar i infrastruktur för att förbättra lönsamheten. Och förvärv för att stärka positionen inom logistik och transporter.
Sådana möjligheter öppnar sig när hela Europas postmarknader stöps om.
Kunderna kommer att märka det här. Kanske kommer de att köpa aktier om ägarna bestämmer sig för att det blir börsnotering.
Men kommer de att få sina brev, räkningar och vykort i tid framöver?
——————
Till sist:
I resten av världen är hästskosöm ingen stor produkt. Men i Mustadfors i Dalsland är det en betydelsefull vara. Där finns bruket som är världsledande på spik för att sko hästhovar. Vd heter Mustad i efternamn och Hans i förnamn.
Vid lunchtid idag skickade han ett pressmeddelande skrivet på engelska, daterat Lausanne och med rubriken att Mustadfors nu konsoliderar sin produktion.
För en tidningsredaktion är det normalt en signal om utflyttning av jobb från svensk glesbygd till land med lägre löner. Det är knappt att man behöver läsa längre än inledningen.
Men inte den här gången. Mustadfors flyttar tillverkningen från amerikansk Bloomfield till anläggningen vid den dalsländska sjön, med motivet att det är ett sätt att förbättra både produktion, distribution och kundservice.
Dalsland kan konkurrera även på långa avstånd. Det är tydligt.








