Bara nästan som en tavla?

Har ni sett det här tavlan, skapad av popkonstnären Emanuel?
Originalet hänger på Frölundas kontor i Frölundaborg – men nu säljs 100 numrerade gicléer. En giclée är ett slags grafisk teknik i form av bläckstråleutskrift och varje tavla kostar 3 300 kronor, varav 500 går till klubbens ungdomsverksamhet. 

Säljs alla blir det alltså 50 000 kronor in till klubbens unga spelare.

Bra initiativ, förstås.

Frågan är bara vad nya storsponsorn Bauer, som precis skrivit ett femårskontrakt med klubben, tycker om tavlan och klubbvalet?

På den finns nämligen en avbruten klubba – av märket CCM och nån variant av Tacks-serien.

Kommentarer om “Bara nästan som en tavla?

  1. Dessutom är de skitdyra! Vill Frölunda att vi köper serieplats eller en tavla? Har knappast råd med båda… Lägg sedan till SJ-biljetter till och från Göteborg, så har man redan spenderat en mindre förmögenhet.

Kommenteringen är stängd.