Brukar du läsa Teknik & trender på nätet så ser du att det ser annorlunda ut.
En ny kostym. Eller är det kanske så att teknikspalten tagit av kostymen och dragit på mjukisoverallen. Lite ledigare, lite friare.
För mig som skriver betyder bloggformen att det går lättare att uppdatera. Jag kan göra det från vilken dator som helst, och även från mobilen.
För er som läser blir det bättre. Snabbare nyheter, mer läsning och framförallt – bättre möjlighet att kommentera och reagera.
Jag får många samtal och mejl med frågor och synpunkter. Jag hoppas att det så småningom blir mycket kommentarer här i bloggen också.
Det här att tidningar startar fler och fler bloggar är en tekniktrend i sig.
Att skriva i loggboks- eller dagboksform är ju egentligen inget nytt alls, tidningar har gjort så långt innan begreppet blogg var uppfunnet.
Ledarskribenter, krönikörer och inbjudna gästtyckare har gjort ungefär det som bloggare gör fast på papper.
Att ha det senaste överst är ett traditionellt sätt att lägga upp en tidningsartikel på. Och den vanliga blogglayouten med inlägg i en bred spalt är väldigt lik en traditionell webbtidning. Att ha dialog med läsarna är också en gammal tidingsspecialitet.
Kommentarsfältet är en modernare sorts insändarsida. Bloggaren avgör vilka åsikter som publiceras precis som tidningsredaktören.
Det går att se bloggen som en möjlighet för alla att publicera nyheter och åsikter, att vara redaktörer.
Bloggar är inte nytt, men bra alltså. Och jämställt. När mycket annat som har med internet och datorer att göra domineras av män är det unga kvinnor som är flitigast både på att skriva och läsa bloggar. Och när allt fler vänjer sig vid att läsa bloggar är det naturligt för tidningar att publicera fler bloggar.
Inget konstigt alls. Ändå vållar bloggar bråk.
Bland dem som jobbar med traditionella medier finns många som föraktfullt talar om bloggar som meningslöst trams och skvaller.
I det som kallas bloggosfären, bloggsfären eller bloggvärlden är det många som använder gammelmedia som skällsord och får tidningar och tv att framstå som någon sorts tröga dinosaurier på utdöende.
De är frustrerade var och en på sin kant.
De som gick först och banade ny väg i medielandskapet har börjat tröttna på att vänta på resten av sällskapet.
De som är vana vid att ha överblick och kontroll står där med en mysko harrypotterkarta som hela tiden förändras.
Båda sidor har rätt. Och fel. Det finns tidningar som ägnar sig åt skvaller och trams och det finns bloggar som gräver och avslöjar. Det finns tröga konservativa bloggare och pigga papperstidningar. Innehållet är viktigare än form och förpackning.
Och vi måste inte välja att publicera oss i bara en form. Det går att ha både gammaldags tryckta tidningar och nya elektroniska medier. Och att debattera bloggar i en tv-soffa.
I framtiden kanske papperstidningar försvinner. Eller förändras. Kanske blir det papper med påtryckt elektronik som blir den stora grejen. Eller kanske behövs varken papper eller skärmar, tidningen kanske projiceras för din inre syn. Det är sådant som den här bloggen ska handla om.
Vi är många som bloggar utan att tänka på oss själva som en del av någon sfär. Vi skriver om krukväxter, resor, barn, kläder, fotboll, kärlek, mat, film eller sköldpaddor och läser andras bloggar utan att fundera på mediet i sig. Vi är intresserade av ämnet. Vi vill berätta något.
Om jag ska försöka placera Teknik & trender på bloggkartan så blir det där, bland sköldpaddorna och recepten.
Jag gör det här för att jag är intresserad av ämnet. Jag får lön också, och det från en tidning, vilket gör mig till representant för gammelmedia.
En gammelmediablogg med spaning på nya prylar ska det bli alltså.
Vill du också spana på fåglar så kolla in Karl Johan Bondesons blogg!
















Hej Eva,
jag vet att du bloggat ett tag nu men jag vill ändå passa på att önska dig lycka till och tacka för att du börjat blogga. Jag har följt din spalt i GP men när du nu bloggar så kommer det ju att finnas utrymme för så mycket mera. Jag är själv en tekniktokig dam och vill gärna testa det mesta. Jag bloggar, twittrar facebookar m.m.
Så tack för att du finns här och alltså stort LYCKA TILL.
Helén