Tipsa GP

 720 10  sms/mmskonsument@gp.se

Teknik&Trender


Fyra millimeter ifrån

2 Februari, 2010

lt_coat_range

Hade det varit fyra millimeter bredare hade det passat en ipad.  De nya datorfodralen från LaCie, designade av Sam Hecht ser ut att vara precis vad en blivande ipad-ägare behöver. Men det fattas förargliga fyra millimeter på bredden.

Fodralet finns i många storlekar och också som portfölj med handtag. Den på 10,2 tum ser ut att vara lagom för ipaden. La Cie har gjort dem i många storlekar och hade nog hoppats att någon skulle passa den nya Apple-produkten.

De skriver i pressmeddelandet att “Fodralen är utformade att passa netbooks och MacBooks, de allra mest trendkänsliga stoppar naturligtvis ner sin nylanserade Apple X.”

Men ipaden har inte bredbild som många väntade sig, den har gammaldags tv-format i stället för modernt bio-format.

Så den som mot förmodan har en ipad får antingen pressa ner den eller ta en för stor storlek av det färgglada bubbliga neoprenfodralet.

LaCie Coat har en ficka för strömsladden inuti. Det finns också en portföljmodell med handtag och fler fickor, LaCie Formoa.

Det minsta netbookfodralet för tiotumsdator kostar 359 med moms och frakt hos lacie.com. LaCie:s prylar brukar också dyka upp i många hemelektronikvaruhus.

Kommentering avstängd.

SENASTE NYTT

Hela nyhetsdygnetSenaste nytt RSS

GP:s ANNONSER


Sök bland GP:s annonser

Kontaktinformation

Sök recensioner

Barn
Hemelektronik
Hus & hem





  1. På TV Just nu

serier

Senaste nytt som mail

Senaste nytt i mobilen

gp.se: Systemkrav på gp.se | Regler och villkor för GP på nätet | Cookies | PUL | RSS | Musiken på denna Internettjänst tillgängliggörs med tillstånd från STIM/NCB.
mobil.gp.se: GP i mobilen | GP Sportzapp
Göteborgs-Posten: Kontakta GP | Om GP | Jobba på GP | Prenumeration | Läsvärdet | GP:s arkiv | GP som PDF
Huvudväxel: 031-62 40 00 | Postadress: Göteborgs-Posten 405 02 Göteborg | Besöksadress: Polhemsplatsen 5 Göteborg
Ansvarig utgivare: Jonathan Falck Webmaster: Webmaster Copyright © 1995 - 2010 Göteborgs-Posten