Här kommer texten ur dagens GP. Plus en video, som visar hur zoomen funkar och lite till.
Jag ska skriva mer om X10. Jag ger den högsta betyg, 5 fyrar. Jag återkommer till jämförelse med iPhone som många undrar över.
Sony Ericssons första Androidmobil, X10, är snabb och kraftfull. Att byta från HTC Hero är som att gå från att rida ponny till fullblodshäst.
Jag har varit skeptisk till X10. Mindes hur det varit med tidigare Xperiamobiler, där den snygga utsidan sabbats av ett rörigt och segt system som inte hängt ihop.
Men X10 hänger ihop. Sony Ericssons egna småprogram Timescape och Mediaescape ligger ovanpå Android och visar när du gör något i mobilen och när det händer något i dina sociala nätverk. En del vill nog avfärda det som ”bara en kul grej”. Men kul grejer som fungerar är kul.
Att X10 är bästa androidmobilen jag testat hittills beror på två saker.
Den är snabb. Inga väntetider, inget lagg.
Den har stor skärm. Det är enklare att träffa rätt med fingrarna.
X10 har samma sorts skärm som Hero och iphone, du behöver inte trycka, du bara nuddar ytan. Det går inte att zooma genom att knipa ihop två fingrar. En nackdel. som gör att det blir mindre flyt. Men det går bra att zooma på andra sätt.
Det följde med ett trådlöst headset med bra musiklurar. Jag parade ihop dem med mobilen utan att fundera på hur. Jag köpte Salem Al Fakirlåten i Playnow-butiken utan att fylla i några uppgifter nånstans. Allt med X10 har funkat helt utan strul hittills.
—-
Det enda jag upplevt som mindre bra:
Det finns en gräns på 5 MB för att ladda upp film till Youtube i mobilnätet.
Programmet Moxier som används för att synka med Outlook exchange visar inte htlm-mejl rätt, länkar blir inte klickbara i mejlen.
Har inte rett ut det går att ställa in nånstans.
Tillägg: det är ett problem med äldre exchangeversioner, som det finns en uppdatering till från Moxier, som väl antagligen kommer med när Sony Ericsson uppdaterar. Moxiers programsvit är betalprogram som ligger förinstallerade i mobilen. Det går inte att själv uppgradera det.
TEST: Sony Erixsson Xperia X10
BETYG: 5 fyrar
PRIS: 5 700 kronor
PLUS: Snabb, kraftfull och lätt att använda
MINUS: Kommer inte med allra senaste Androidversionen.












hur är flytet när du skiftar i menyerna? hur är det när du surfar? feber.se skriver att den är ogenomtänkt för att den inte är snabb med mera.
hur är kameran? är den snabb, långsam? har duprovat att ladda ner något från market?
har du hunnit ladda in bilder under kontaktpersonerna? är den i lika snabb även då?
Kan du kolla solsken och skärm som jag frågade om i förra inlägget?
Tack för en sansad rescension. Är så trött på tekniknördarna.
Thanks for a better review then feber!!!!!
Looks very good, not going to cancel order
Svar till Lena: här fattas sol för att kolla i, men så fort det kommer så.
Svar till Henric: Jag har inte läst andra recensioner. Kameran är snabb och har finesser som ansiktsigenkänning.
Menyerna funkar som vanligt i Android, det finns en fysisk knapp för menyval inne i program. Sony Ericssons egna Timescape och Mediaescape är snabba och snygga. Ja, du ser på videon, det är inget konstigt.
Tack för en bra test.
det där med snabba menyer är en upplevelsekänsla och skiljer sig från person till person. men får hoppas jag får samma känsla som du:)
X10 känns allmänt snabbare att hantera än Hero (som ändå är snabb och också fick fem fyrar när den kom). Iphone känns snabbare än X10, men skillnaden är inte så markant som jämfört med andra.
jag blev jätteglad att du hadde så mycket positivt att säga om mobilen, för jag älskar den och jag kommer köpa den, MEN det finns lagg i mobilen och det syntes även på denna video, saken är den bara att du bläddrade lungt o sansad mellan applikationer så vi fick aldrig riktigt se den där laggen som tyvärr finns i x10, människor i 25 årsålder (som jag) har vanligt mycket mer bråttom än du och då kommer laggen bli högt uppenbar, mobilen har en av de idagslägt mest avancerade proccesorn som finns MEN dåligt med RAM minne och grafik-processor som gör att det laggar, uppdateringen till android 2.x kommer göra att det blir bättre flyt men det kommer tyvärr alldrig kännas som att det flyter på problemfritt som i exvis iPhone, men iPhone o andra sidan har endast möjighet att köra en applikation i taget i annat fall så hade segheten i iphone varit 100ggr värre än det vi ser i x10, så x10 hästlängder för iphone hoppas ni vet detta ni som dyrkar ”iphone guden” för iphone är ingen gud, bara en illution
ps. var du upllkopplad på wifi eller gprs, gprs är ju långsammare och d kan vara anledningen till att du upplevede att det tog sådan tid att komma åt PlayNow
Svar till Beni: Nej X10 laggar inte. Att det tog tid med PlayNow arena, ja det tar tid på nätet ibland, även i en stor dator. Jag var uppkopplad på ett dåligt wifinät på första videon, och på 3G när jag jämförde de tre.
Jag har klagat på många pekmobiler att de känns sega. Men X10 känns inte seg.
Jag är inte så ung men jag använder mobil hela tiden, det här skrivs från mobilen.
iPhone är snabbare och enklare.
Men alla gillar ju inte iphone.
Eva,
vilken mobil känns trevligast av de tre som du uppenbarligen har tillgång till?
jag vill ju inte att x10 ska lagga, jag blir ju bara glad att du bekräftar att den ej laggar, jag är bara ”orolig” för att den ska vara långsam. tack för svaret
X10 känns ny och fräsch. Fin att se film och tv på. Skärmen är bra. Iphonen är mitt pålitliga arbetsredskap som gör allt jag vill. Jag skulle inte byta bort den. Hero är mindre och smidigare. Alla är trevliga. På olika sätt.
Om du saknar två fingers-zoom – testa en-fingers-zoom! Finns i browsern XScope till Android. Jag tycker faktiskt det är smidigare. När man håller telefonen är det enklare att använda ett finger.
Anledningen till att det inte finns multi-touch zoom och att den inte riktigt är lika snabb som HTC Desire/Google Nexus one är väl för att den använder ett gammalt android (som inte tillåter en mängd grejer speciellt är den begränsad till 65k färger gentemot 2.1 telefonerna som har 16 miljoner). Som i princip var lite i beta stadiet, likt iPhone OS 2G (De allra flesta tyckte inte att iPhonen var komplett för än 4-5 uppdateringar och även nu saknar den basic funktioner som widgets, sociala integrationer, högupplöst skärm och multi-tasking mm). Det ska bli intressant att se hur stora förändringar det blir med en uppgraderad program vara. I Dags läget verkar det som att HTC Desire slår x10 ganska slående, i alla fall av den globala responsen. Och jag tror att det är tack vare Android 2.1.
Hej,
Tack för ett bra test. Men att försvara mobilen i kommentarerna med att säga att det inte laggar, är ju som att säga att dina läsare är båda är dumma och blinda. Antingen det eller så är det lagg i videon och då borde ni se över utrustningen ni filmar med.
Visst, jag ser inget lagg som i laaaagg, men det är tydliga smålagg titt som tätt. Speciellt i Timescape läget, trots att du endast kryper fram med en kontakt i taget. Men det är klart, de flesta man vill ringa finns väl högst upp.. för vem har vänner med namn efter A eller B?
Sen tycker jag att skärmen verkar lite små kinkig. På min Hero behöver jag inte trycka två gånger på samma knapp en enda gång, men t.ex. där du surfar i börjar behöver du riktigt anstränga dig för att nå Zoom-funktionen och det är liknande på flera andra ställen.
Hur som helst, trots vissa yttranden i kommentarsfältet, ett väl utfört test. Jag blev betydligt mer positivt inställd än jag var innan.
Jag filmade med en iPhone fastsatt på en stol, det var lite svårt att se vad jag gjorde med fingrarna.
Jag ska jämföra hastigheten med webbrowser också.
I morgon om jag inte hinner i dag.
Jag är bara en person så allt händer inte genast.
[...] Göteborgsposten, via Eva Wieselgren: Fem av fem fyrar i betyg. Eva skriver i sin ytterst korta recension om hur hon glatt överraskades av X10:s snabbhet, efter att från början ha varit skeptisk. Hon menar vidare att den stora skärmen gör det lätt att pricka rätt och att telefonen är mycket lättanvänd. Fler, uppförlajde artiklar utlovas. [...]
Det verkar ju gå pinsamt trögt när man surfar, av videon att döma. Förstår inte att SE misslyckats igen. Trodde att jag skulle bli positivt överraskad efter första rapporten om att den var snabb, men videon visar motsatsen. Tre år har de haft på sig att lära sig av Apple, men de envisas med att klanta sig!
Intressant, men jag tror det enda vettiga är att prova den själv innan man dömer den. Tycker inte den laggar i Timescape utan det verkar bero på användaren. Dock laddar den kontakterna lite långsamt tycker jag. Vi får se, ska prova den innan jag bestämmer mig.
Tack för en vettig demonstration!
Eva, tack för en bra recension.
Har du möjlighet att kontrollera vilken mjukvaruversion din X10 har?
Det verkar som att de testare som upplevt lagg har version: kernel “2.6.29-rel” baseband “1.0.14″
Medan de som inte upplevt lagg har en senare version. “1.0.16″.
Det skulle vara intressant att se om det stämmer…
Tack på förhand.
Ja, när en äldre dam testar X10 då blir telefonen ”snabb” medans alla som har ögon kan se i videon att allt är extremt segt och hur många gånger i videon får hon trycka om och om igen för att det ska hända något? I princip alla recensioner gjorda av proffs så ratas telefonens gränssnitt. Så det här är nästan som ett skämt denna recension! Skärpning!
Svar till Jacob: Jag har 1.0.14, så det spräcker din teori.
Tack Eva.
Intrigen tätnar.
Hej Danny!
Jag har dissat S60-pekmobiler och andra androidmobiler för att de är sega. Jag gillar inte lagg.
X10- mobilen jag testar känns som Heron att hantera med fingrarna, fast det blir lättare för att skärmen är större. Hero utsågs nyss till 2009 års mobil på Mobile World i Barcelona.
Att jag fipplar på filmerna beror på att det är svårt att hantera själva filmningen. Jag ser det jag gör genom kameran, inte direkt. Jag hade använt bättre utrustning (än en iphone på gorillastativ) om jag anat att det skulle granskas så noga. Jag ville bara snabbt visa zoomknapparna för dem som undrade.
Iphonen är fortfarande bästa mobilen att hantera med fingrarna.
Men X10 också bra och smidig att hantera med fingrarna.
Jag är gammal, men har använt smartphones i mitt jobb i många år.
Och är professionell journalist.
Professionell journalist möjligen, men Mobil testare där bevisade du nu för hela nätet med ditt test att du inte är. Inte för att du tycker om SE utan för att du inte testar på ett sånt sätt som gemene man/kvinna använder en mobil. Du har missat en mängd moment, som visar extremt lagg och seghet i mobilen samt de många ologiska sakerna som X10 innehåller i gränssnittet. 80% av dina kollegor(och övriga nätets seriösa testare) har mer eller mindre ratat denna telefon och du säger motsatsen på varje punkt, lite märkligt eller hur? Jag har älskat SE i många år, så jag är ingen SE hatare på något sätt. Tycker bara att du verkligen lurar folk med en så här recension som inte matchar med verkligheten. Men men.. vänta några månader så får du se själv vad marknaden säger. Denna mobil kommer garanterat floppa i det utförande den är just nu. Ska vi slå va?
Danny. Jag har testat mobiler i mer än fem år. Jag använder dem jag testar i mitt dagliga liv, värdesätter användbarhet mer än tekniska specifikationer.
Jag fortsätter testa X10 och lovar rapportera om både bra och dåliga saker.
X10 är en androidmobil med några Sony Ericsson-tillägg. Och jag tycker det är en osedvanligt lyckad kombination. Inte minst för underhållning.
”Att X10 är bästa androidmobilen jag testat hittills beror på två saker.”
vilka andra androidmobiler har du testat? Såg bara hero referens, att jämnföra denna med nexus one/htc desire/motorola milestone känns väl ändå mer aktuellt, heron vet ju alla att den har tid på nacken. Sen skulle de ju vart intressant med lite tankar hur x10an enga tillägg stod emot 2.1 och htc sense.
som andra redan skrivit känns trovärdigheten låg, trots dina fem år av testande.
Jag testar mobiler som säljs i Sverige, inte alla men dem som verkar intressantast. Hero har varit bäst av dem jag testat hittills, och jag har den så att jag kan jämföra direkt.
Jag har klämt och känt på de flesta nyheterna på MWC i Barcelona. Så jag tror jag har hyfsad koll.
Men jag skriver inte för de teknikintresserade utan för en bred allmänhet. De vill ha praktisk information. Jag testar just nu navigering i bil, typiskt en sån sak folk vill veta. Hittar den sina satelliter snabbt, laggar kartorna etc.
Jag tycker, som jag också skrivit i artikeln om X10, att Sony Ericssons tillägg är kul. De gör mobilen till en snygg och rolig underhållningsmobil, och påminner en del om det jag sett av Windows phone 7.
David, det du anser vara något gemena man vill se är snarare info som tekniknördarna vill ha (dit räknar jag för övrigt mig själv). Och just nu står det kanske 50/50 i de tester jag sett om X10 har lagg eller ej.
Den X10 jag har lekt med (genom en kollegas pojkvän som jobbar på SEMC) hade inget lagg. Den hade FW version 1.0.16 och då evas har 1.0.14 är det inte särskilt troligt att det är mjukvaran som spökar, då hennes ser ut att funka precis lika bra.
Kanske är de laggfria exemplaren tillverkade i en annan batch eller en annan produktionslina än de som har lagg. Eller beror ”lagget” på förväntningar på att X10 ska vara en ny jesustelefon helt utan fel och brister och allt som bryter mot det belyses extra hårt. Vi vet helt enkelt inte ännu.
Det ska bli mycket intressant att se och läsa fler tester på nätet för som det är nu har det väl bara kommit 4 större tester. Ju fler tester vi får se desto nämre sanningen kommit vi att komma.
Och till slut är bästa testet att själv gå till en butik och klämma och känna på ett exemplar.
Tack för en bra visning av telefonen. Ni som vill ha all teknisk mumbo jumbo i form av millisekunder i fördröjning och liknande, sök er till dom sidorna som har det i sina tester. Jag gillar recensionen skarpt. (och så är jag avundsjuk på Evas jobb med
As Jakob says, go to your local store and try it yourself. It’s pointless to whine about reviews that you read when it all boils down to how YOU experience the phone. Compare it to buying a new TV, I bought mine online, but I sure as hell didn’t buy it WITHOUT actually seeing it with my own eyes before purchasing it. I can only imagine that the X10 will become faster (if its not fast enough now) when, and when is the magic word here, SE spits out updates. In other words 1.6—>2.**
I’m norwegian and since my swedish is a little rusty at best, I comment in english
Bra recenssion Eva!
Har beställt en X10 och det enda jag oroar mig över nu är om jag valt rätt färg… (tog en svart).
Mvh
Gnagarn
@Gnagarn
Samma här, men jag har beställt en vit…
@Jens, Danny mfl
Det är väl vädigt bra att olika recensenter testar samma telefon på olika sätt då kan man göra en egen samlad bedömning innan man går och testar ett levande exemplar innan man till slut beslutar om köp eller inte köp.
För mig personligen är Eva och GP Teknik helt nya men av det jag läst så tycker jag Eva gör det MYCKET bra och tror att hennes bild är den bild som den stora massan kommer att få av telefonen.
@Eva
Fortsätt med det bra jobb du påbörjat! Mycket bra av dig att snabbt svara på kommentarer sakligt.
[...] GöteborgsPosten ”Sony Ericssons första Androidmobil, X10, är snabb och kraftfull. Att byta från HTC Hero är som att gå från att rida ponny till fullblodshäst.” [...]