Hej, vart tog alla fansen vägen? Ett antal administratörer av Facebooksidor är upprörda just nu. Facebook har ändrat något, utan att säga till förstås, så att det inte går att se vilka som är fans på en sida. Och de kallas inte fans längre.
På de nya Facebooksidorna heter det att de som tidigare var fans ”gillar detta”. Vilket kanske inte är en formulering som alls passar in om sidan skapades för att funka med begreppet ”fans”. Sen kan man tycka att fans är ett fånigt begrepp, och att det bästa vore att den som gjorde sidan fick välja vad det skulle stå.
Men vi vande oss vid att det hette fans, och nu har de ändrat. Och en bieffekt av ändringen är att det inte går att se vilka fansen är. Alltså inte ens för administratörerna. Det går bara att se de som gillar om de är ens vänner. Det går heller inte för administratören att ta bort fans som spammar eller saboterar på annat sätt på sidan. Det går att ta bort och anmäla ett inlägg som strider mot reglerna, men inte att blocka en person utan anmälan.
Detta är förmodligen en bugg, det kan ju inte vara meningen att det ska vara så.
De sidansvariga som råkat ut för det försöker nu göra Facebook uppmärksamma på problemet.
Jobbigt. De får nog starta en Facebookgrupp.
Så här ser det ut. De som nyss var fans av Göteborg, gillar nu ”detta”.












Med det nya ”systemet” så går det ju inte längre att se vilka som är ”fans” eller ”gillar” sidan. Kommer det vara så nu? Eller finns det något annat sätt stt se detta? Lite trist tycker jag.
Jag vet inte. På de sidor jag såg i går kunde administratören återigen se fansen/gillarna. Rimligen bör det bli så att om den som gillar en sida angett i sina inställningar att alla kan se så syns det för alla. Den som bara vill visa för vänner syns bara för vänner.
Så tror jag att det blir. Jag tror att Facebook håller på och ändrar nu och att det därför blir lite konstigheter.