Lunarstorm har gått i graven, Google Wave blev en flopp. Men Facebook breder ut sig.
Cissi Welins karta över den sociala webben som vi hade i förra årets Teknik & trender-bilaga blev mycket uppskattad. Många har bett att få låna bilden under året, i föredrag och presentationer om hur svenskarna använder sociala medier.
Så vi visar kartan igen, fast i ny uppdaterad version. Det har hänt en hel del under året. Framför allt är det Facebook som tagit en ännu centralare plats i våra digitala liv. Vi upprörs över bristande säkerhet och över att vi inte har tillräcklig kontroll över vad som händer med våra personliga bilder och privata meddelanden. Samtidigt vill vi inte vara utan detta lättsamma sätt att umgås och hålla kontakt med kusiner, gamla ex och barndomsvänner.
Alltfler hänger på Facebook dagligen. Ska de andra sociala tjänsterna ha en chans måste de ha goda förbindelser dit.
I fjol trodde vi att Googles nya kommunikationsplattform Wave skulle förändra världen. Vi slogs om inbjudningar för att få komma in. Men väl inne var det inte många som fattade vad de skulle göra. Och vännerna som krävdes för att det skulle bli någon kommunikation, de var kvar på Facebook.
Wave lades ner. Tekniken och idéerna om nästa generations digitala kommunikation lever vidare och dyker upp på olika håll. Blir Facebooks nya sociala brevlåda lösningen? Eller tröttnar vi på att skriva meddelanden om allt till alla och nöjer oss med att visa bilder på vad vi ser, eller visa var vi är? Allt fler geotaggar med sina gps-mobiler, för att det är kul att leka eller för att få rabatten när vi checkar in i affären.
Världen rör sig, och vi med. Att leva online betyder inte längre att sitta still framför datorn. Med uppkopplad mobil i motionsspåret hör jag hejarop från vännerna i lurarna. På spårvagnen byter jag Spotifyspellista med en Facebookvän eller utmanar en Twitterkamrat på Doodlejump. Vi använder inte sociala medier till mycket mer än prat.
En gissning inför nästa år är att det blir ännu mindre ord och mera handling. Även i betydelsen shopping. Reklamen följer oss i våra digitala liv och när Facebookannonserna riktas med större precision kanske vi inte längre blir irriterade utan intresserade.
———-
Om bilden: Det finns många sociala tjänster och sajter som intresserar svenskarna. Kartan visar en del av vår digitala värld, allt får inte plats. Det här är några av platserna där vi inte bara konsumerar underhållning eller jobbar utan möts, umgås och knyter nya kontakter. Där vi, människorna som använder tjänsten är en del av innehållet.
Vill du använda Cissi Welins teckning, mejla teknik@gp.se och fråga.












Exakt vad gör Ping på en sådan här karta? Dåligt implementerad tjänst som inte ens har koppling till Facebook. Last.fm är exempelvis mycket mer social.
Svar till Marcus: Ping är med på ett hörn för att det är en social tjänst som kommit till under året. Växer den inte så får den inte vara med nästa år. Det här är, som står i artikeln, en del av det sociala medielandskapet, exempel, inte en total kartläggning.
Jag saknar Funbeat på kartan. Endomondo och Runkeeper är kanske nyare och fräckare, men jag tror att Funbeat har betydligt fler svenska användare…
Svar till Dan: du har säkert rätt, vi kan byta nästa år.
För de intresserade finns en aningens mer komplex och faktabaserad karta efter storlek: http://xkcd.com/802/