Äntligen händer det här, på hemmaplan. Jag börjar ladda för Webcoast redan nu.
Webcoast är ingen vanlig konferens. Tvärtom, det är en unconference, ett möte där det inte är inbjudna föredragshållare utan deltagarna själva som står för innehållet.
Alla får tala. Och lyssna på det de tycker verkar intressant.
Det finns ingen dagordning, men ett rutnät med tidsluckor att fylla.
Det låter lite förvirrande, som hämtat ur Alice i Underlandet.
Men tro inte att det är oplanerat.
Förberedelserna är i full gång. I dag släpps biljetterna.
Tar de slut innan du hinner köpa, eller om du inte har råd, kan du trösta dig med att mycket kommer att gå att följa online. Webcoast är en träff för människor som lever med webb och sociala medier.
Jag har läst rapporter från många unconferences på andra platser.
Och ångrat att jag inte anmälde mig.
Nu när det händer här ska jag inte missa det.
Initiativet till Webcoast kom från Maria Gustafsson, som nu leder projektet tillsammans med Stellan Löfving. Grafikern Julia Åhall har designat loggan, som röstades fram bland flera bidrag. Den är inspirerad av kretskort.
Vill du veta mer, eller anmäla dig, kolla på webcoast.se












Eva, Tack för din ”klockrena” beskrivning av WebCoast! Jag ser fram emot att träffa dig på konferensen.
[...] Några av oss kommer att träffas på Webcoast 2011 i Göteborg 18-20 mars. Eva Wieselgren på GP skriver om eventet idag>> Stolt vill jag också berätta att vårt bolag, awoque, var först med att välja gå in som [...]
[...] PS. Läs gärna vad Eva Wieselgren som driver bloggen om Teknik & Trender för GP skriver om WebCoast. [...]
Tack för en superb artikel, tydlig och intressant!
Ja, vi ses på WebCoast, det kommer att bli en helg att minnas.
Maria