
Jag kan köpa lösnummer eller prenumerera. I ipad och iphone får jag både en digital version av papperstidningen och senaste nytt från gp.se.
Den som väntar på något gott väntar aldrig för länge. Och vi är många som har väntat på en bra digital version av pappers-GP. Nu finns den. Dels på webben, på gp.se/egp dels som en ny app till ipad och iphone. Appen heter eGP.
GP har tidigare funnits som pdf, men har inte varit bra att läsa på platta.
Nya eGP är desto bättre. Du får upp en läsvänlig version av artikeln om du knackar på den och du kan söka och få överblick på flera olika sätt.
Den nya e-tidningen har precis släppts, och ska testas några dagar innan den lanseras i större skala. Men det går att köpa den nu. Priset för ett lösnummer är 15 kronor. En månadsprenumeration kostar 99 kronor. Är du redan prenumerant på papperstidningen får du det billigare, 49 kronor.
Du måste registrera ditt kundnummer (står på läsvärdeskortet) och logga in för att få det lägre priset.
Även om du föredrar papperstidning kan en elektronisk version vara bra om du är på resa och ändå vill läsa GP till frukost.
Nyheterna från gp.se och GP TV finns också med i apparna för ipad och iphone. Du kan alltså hämta appen eGP gratis, köpa eGP i appen när du behöver och spara tidningar du vill ha kvar.












Ewa,detta är ju rent ”robbery” 15:- per lösnummer eller 99:-/resp. 49:-/månad. Hur kan GP tro att en prenumerant vill betala 49:-/ månad + 230:-/ månad, som en prenumeration kostar, för att läsa GP digitalt? Detta låter desperat,är det så illa ekonomiskt hos GP?
Shit,fel igen jag vill alltid att du ska heta Ewa ,Eva. Sorry!
Som prenumerant av papperstidningen tycker jag GP mer och mer liknar dåliga försäljare… För bara 15:- extra i månaden får du iPhonetips, lägg till 49:- och du får samma din tidning i digitalt format. Vad skiljer papperstidningen från eTidningen som motiverar 49:- per månad? Utvecklingskostnad är inte ett svar…
Den ser väldigt bra ut. Funderar på att gå över till digitalt, men skulle vilja prova läsupplevelsen. Finns det något gammalt nummer som man kan provläsa gratis?
Kommer det gå att få en ”helgprenumeation” med GP digitalt på veckorna?
Äntligen.
Nu får vi testa igen.
Den tidigare var ju faktiskt helt under isen tyckte jag (och då pratar jag inte om pdf’en).
En webapplikation med text som bilder som inte skalade när man skulle förstora texten lite.
Detta var faktiskt anledningen att jag sa upp min prenumeration.
Är denna så bra som jag hoppas så kommer jag nog ta upp prenumerationen igen.
Förstår att ni här inte lägger prisstrategin. Men jag tycker att jag redan betalat etisningen. Ni måste hitta ett sätt där extrakostnden är så låg att ni kan ”bjuda” på den. Om inte ni får mig (och många andra) att använda er eGP (för att det kommer vara en bättre form att läsa) kommer jag så småningom hitta en bra elektronisk produkt som ERSÄTTER min pappers-Gp och då kan ni inte längre använda fördelen att jag är befintlig kund.
Nu har jag inte testat appen, och det är ju bra att det kommit en digital variant som är läsbar. Men av bilderna man ser här så känns det bara tragiskt att svenska nyhetstidningar misshandlar de digitala plattorna på detta vis. Varför ska man trycka in en traditionell tidning med stort format i en platta för? Hade varit så mycket trevligare om man gjort en tidning anpassad just för plattan. Från grunden alltså. Nu borde jag givetvis testa den före denna kommentar, men personligen så tycker jag det är rätt tragiskt om vi skall behöva se en kopia av en traditionell papperstidning som inte alls gör sig speciellt bra på en modern digital platta under hela övergångsperioden.. Detta lär göra att övergångstiden till att vi läser dagstidningen digitalt dröjer. – Men det kanske är det som är meningen?
Svar: Jag kan inte ge bra svar om prissättningen, men fortsätt ösa in synpunkter så vidarebefordrar jag till de som har hand om det.
Jag kan betala mer än 49 kronor för en fika på stan, så jag tycker inte 49 kronor i månaden eller 15 kronor för ett lösnummer är jättedyrt.
Det går att kombinera papperstidning på helgen med eGP på vardagar.
Gå till gp.se och klicka på prenumeration i övre högra hörnet för priserna.
en arbetskamrat är prenumerant så 49kr i månaden som jag får det för tycker jag är helt okej. skall bli intressant!
Svar till P.O: Jag tror inte det finns nåt provex. Du får kolla i min platta nästa gång vi ses. På webcoast kanske?
Svar till Kalle: Tanken är väl att man ska välja papperstidning eller eGP, eller kombinera dem. Det är meningen att det ska vara samma innehåll. Vill du ha senaste nytt digitalt finns ju gp.se som inte kostar något.
När kommer androidversionen?
Svar till Peter: Inte närmaste framtiden. De vill nog se hur det går för ipadappen först. Om androidplattan hanterar flash kanske den kan använda webbversionen? (Återkommer när jag testat, hittills inte hört någon som fått det att funka)
Plattformsoberoende?
Hej!
Kul att GP drar på och försöker hitta läsare. Läsplattor är förnämligt sätt att ta del av innehåll.
Dock med stort ? runt betalningsmodeller, som prövats av MÅNGA, och även akademiskt kritiserats
NYTimes är väl en av de dagstidningar som bäst hittat en blandkompott som kanske kan funka. Jämfört med Murdoch som helt blandar bort korten.
Skall prova, men känner nog personligen som övriga i tråden att som pappers GP pren. har jag inte lust o pynta mer. Då funkar Flipboard och olika flöden tillräckligt för mig !
Hej!
Har nu läst pdf versionen av GP vilket fungerar sisådär.
Då jag nu har en Android-platta så såg jag fram emot en
eGP som jag hoppades skulle se ut som eSvD.
Tacksam om ni kan ordna en eGP till Android. (ASAP, pls)
/JD
Svar till AS: det framgår tydligt av texten att den finns på webben och för iOS. På webben krävs Flash.
Svar till er som vill ha helt andra produkter: Det kan man önska sig. Det här är eGP, en digital kopia av papperstidningen.
Förstår att göteborgare som har androidplattor också vill ha den. Men vi kan inte göra allt på en gång.
Har registrerat med mitt kundnr på gp.se, men det går inte att logga in på appen eGP. Fel användarnamn och/eller lösenord står det.
Wow, vilken skillnad. Har försökt att plöja mig igenom pdf varianten hela hösten och nu äntligen kan jag läsa tidningen. Det här är ju riktigt bra. Enkel och tydlig navigering som känns intuitiv. GP digital är nu en av många bra anledningar till varför man sall ha n iPad. Tack så mycket!!
Svar till Håkan: kontakta prenservices@gp.se om det (eller säg att det gäller ett prenumerationsärende om du ringer) . Även om jag vill så kan jag inte vara till hjälp. Jag kommer inte in i de systemen.
Om du betalat förut, för den tidigare e-tidningen, måste det i vissa fall ställas om manuellt.
Tack det löste sig. Först när jag köpt en pren, inloggad på gp.se, fungerade det att logga in i eGP.
Startsidan för GP har i allafall inte något flash. Jag tror folk mer är ute efter att enkelt få en överblick av hela tidningen. Läste ganska nyss på reddit att android tablets hade gått upp i runt 40% eller något sånt av alla tablets, inte lika mycket som iPad som säket ligger på 55-60 men ändå…
EDIT: 40 respektive 60% av alla sålda tablets alltså
Ett stort steg framåt, har läst gp som pdf i ett antal månader på min ipad. Detta är ett stort lyft, men höj upplösningen, det är svårt att läsa texten på serierna och vissa bilder blir dåliga när man förstorar dom.
Detta är mycket smidigare än pdf-GP var på min iPad. Ett lyft!
Hej Gp har ju funnits länge i en helt läsbar variant som bara kostar 7 kr per lösnummer! Prova appen pressreader! Jag brukar använda denna när jag är ute och reser. Jonas
Svar till Jonas: Ja, Pressreader (pressdisplay.com) är ett alternativ som funkar på flera mobiler och plattor. Den är inte lika smidig och lätt att ta sig fram i som nya eGP, men duger.
Svar till Oskar: Vanliga gp.se kräver inte Flash. Men att se eGP på webben kräver Flash. Och även om Androidplattor sägs ha stöd för Flash så har det inte gått bra att läsa när vi provat. Webbversionen av eGP funkar bara på dator är slutsatsen.
Det har inte gått att hitta en html5-lösning som fungerar bra.
Alternativet för er med Android är appen Pressreader där man kan köpa många tidningar i pdf-format, även GP.
Inte lika smidigt som eGP för iPad, men fullt fungerande.
Hej
Vill säga upp papperstidningen o köpa 99kr varianten till både min o hustruns IPod men hittar inte den varianten i appen, endast 28kr/veck
Hur gör man?
Svar till Conny: om ni först tecknar en prenumeration på eGP på gp.se kan ni betala per månad. Sen loggar ni in i appen med GP- inloggningen för att hämta tidningen varje dag. Ni kan hämta varje tidning upp till fem gånger. Ni kan alltså båda läsa på samma prenumeration.
Betalar ni i appen kan ni alltså ta en vecka i taget, även få kan ni läsa på flera prylar, med hjälp av en kod som Apple skickar efter betalningen.
Det finns alltså två sätt att betala, direkt till GP eller till Apple. Betalar man via appen, till Apple, kan man inte läsa i datorn.
Tack för svaret men jag kan fortfarande inte hitta alternativet 99kr eftersom vi har för avsikt att inte längre ha papperstidningen
Med vänlig hälsning,
Conny
Svar till Conny: kontakta kundservice, för jag kanske ger fel svar om jag försöker hjälpa till här. Prenservice@gp.se
Hej Eva
eGP verkar bra. Jag köpte en veckopren. För 28:- men glömde sedan bort koden. När jag då ringer pren.avd kan de inte gemig koden och att som med glömda lösenord elektroniskt beställa en ny kod verkar inte gå. Hur gör man? Det största problemet är att det inte går att säga upp denna pren. Utan GP kommer att fortsätta ta 28:- i veckan i all framtid !!! Eller måste man ringa Gp och säga upp pren som gjorts elektroniskt?
Tacksam för svar?
Svar till Klas: Om du har köpt inne i appen så har du köpt från Apple. Då är det Apple du har gjort en affär med och dem du måste kontakta om något blir fel. Jag tror att koden finns i ett mail från Apple/Itunes, men är inte säker på det.
Du kan säga upp alla prenumerationer du har i Itunes genom att gå in på dina kontoinställningar. (I ipaden: Inställningar, Affär, Klicka på Apple-ID längst ned, välj Visa Apple-ID. Välj Manage Subscriptions.
Får du problem med detta kontaktar du Apple, det finns ett formulär under Support på apple.se
GP får inga uppgifter på köp som görs i appen och kan inte ge support där.
Intressant med så många olika synpunkter på hur man ska ta betalt för nyheter, både på traditionellt sätt och digitalt. Visar hur svårt det är att få alla nöjda.För min del fungerar det så här:
Jag sa upp pappers-GP för många år sedan eftersom jag inte vill ha allt papper med massvis med annonser. Övergick till gp.se som med tiden blev rätt bra.
Med nya GP Plus har den blivit en snikversion igen som jag inte gillar alls och som jag har övergett helt. Använder istället iPhone-appen för att få lokala nyheter (vilket jag verkligen vill ha!) och det fungerar bra.
Nya eGP ska jag prova. Är den bra blir den det alternativ jag väntat på sedan iPAD:en kom. Även om världens alla nyheter bara finns ”en app bort” är lokala nyheter ändå oersättligt.
Bra att GP är framåt när det gäller nya kanaler. Satsa på mångfald så blir de flesta nöjda trots allt.