Enklare än i datorn, kraftfullare än i mobilen. Adobe har lyckats göra en version av Photoshop för pekplattor som är både användbar och kul. Photoshop Touch finns för surfplattor med Android och för iPad 2. Det finns inbyggd kom-gång-hjälp så även om du inte är van att använda Photoshop i datorn är det lätt att förstå. Appen är gjord för att användas med fingrarna, men har samtidigt menyer och verktyg som känns igen från datorn. De bildbehandlingsappar som funnits hittills har inte lyckats lösa den ekvationen jättebra. Men Adobe klarar balansgången. Appen känns enkel och luftig, inte överlastad med menyer och verktyg. Och ibland infinner sig den där smått magiska känslan av hantverk, att bilden växer fram där under mina fingrar. Thomas Lydhig som är mer van photoshoppare än jag lekte med appen och lät sina döttrar Alva och Ingrid, 6 och 4 år, vara med:
Bilderna har inte varit i någon dator. Bilden här under har flickorna fixat till själva. De har suddat bort stolarna som höll dem uppe:
Jag inte gjort något lika kul, mest lekt med olika filter. Jag tycker mycket om hanteringen av typsnitt. Det finns många snygga i appen och det går att dra i textblocken med fingrarna för att ändra proportioner och storlek. I vänsterkanten ligger verktygen, i högerkanten syns de olika lagren.














Den finns inte för Android på Market!!
Svar till agakhan: Jo men bara för plattor. Android 3.1 minst.
Tack Eva,jag har Samsung TAB Galaxy GT-P1000 men med Gingerbread tyvärr.