Nu tar Trafikbloggen semester.
Efter 116 blogginlägg som resulterat i 1 830 publicerade kommentarer (och ett par tjog opublicerade) kan det vara dags att ägna sig åt något annat under sex veckor.
Trafik till exempel.
Som att hålla styrbord i Göteborgs skärgård.
Eller att åka båt till och från Käringön.
Att åka buss till Oslo och förhoppningsvis därifrån.
Att klimatkompensera sig själv och jordklotet genom att ta tåget till Kil och sedan hem igen.
Att köra och åka bil Siljan runt samt dit och hem.
Att köra motorcykel Mjörn runt, Lygnern runt och kanske runt ytterligare någon vattensamling.
Och att springa Skärhamn runt i den vitt kända Skärhamnsjoggen som äger rum den enda dag på året då det garanterat aldrig regnar på Tjörn.
Vi hörs och ses när vecka 30 dyker upp i almanackan och verkligheten som en blixt från klarblå svenska sommarhimmel.
Till dess: ha en alldeles utomordentligt trevlig sommar.












Semesterläsning: http://www.zeit.de/auto/2012-06/verkehr-stadt-planung
Ta hojen Siljan runt istället. Vissa delar är visserligen lite väl raka och halvintressanta (transportsträckor), medan andra delar är mycket vackra och kurviga (“underhållningsvägar”
.
Körde där i helgen i försommarsol – det var en fin tur!
Ha en go semester så samlar vi kommentarer till höstens inlägg.
Ta stora plånboken när du åker färjan Hällevikstrand-Kärringön eller Tuvesvik-Gullholmen.
Vi som bor där ute betalar en grymt orättvis avgift. Västtrafik(med nya procent höjningar på ett redan skyhögt pris)Vi bor också i Orustkomun men betalar inte som övriga invånare i komunen gör för att åka kollektivt. De kan gå vi måste simma. ; )
Tack för en jätte bra blogg, följer den med glädje.
Njut av semestern, du gör ett bra jobb som journalist på GP. Ha det så trevligt.
Trevlig Bloggsemester!
Buss till Oslo ska jag nog testa på, det var en bra idé. Sen när du väl är i Oslo så får du bara inte missa att boka tåg Oslo-Bergen. En helt otrolig tågresa som måste göras före döden tar oss.
En tågresa som faktiskt är utnämnd till en av världens vackraste. Lonley Planet är några som förundras över den.
Ja ja… bara ett litet tips.