Nu blev det lite tryck i den här valrörelsen!
Kvällens partiledardebatt i TV4 var stundtals så hetsig att det var svårt att uppfatta vad någon sa. Men det framgick att Fredrik Reinfeldt anklagade Lars Ohly för att låta pengarna ramla ur fickorna medan Peter Eriksson tyckte att Maud Olofsson ljög för mycket.
Men när partiledarna tog sig an sakfrågorna var de konkreta och gav en massa information om var skillnaderna finns mellan de båda alternativen. Vid det här laget har de debatterat mot varandra så många gånger att de hunnit vässa argumenten, så att de verkligen blir tydliga.
Samtidigt var det befriande när de avslutningsvis ombads säga något snällt om varandra. Det var inga problem alls. Det här är personer som vet att de tycker olika och respekterar varandra för det. Därför fick vi veta följande:
Maud Olofsson uppskattar Peter Erikssons engagemang för miljön, medan han gillar hennes engagemang för småföretagen.
Mona Sahlin tycker att Göran Hägglund är en väldigt rolig person med varm blick, han vore spännande att lära känna, han är säkert en god vän och en bra pappa. Hägglund kontrade med att Sahlin trots sin långvariga politiska erfarenhet behållit sina mänskliga egenskaper och gamla vänner.
Mona Sahlin och Fredrik Reinfeldt uttryckte också beundran för den andres genuina engagemang i HBT-frågor, Sahlin var stolt när Reinfeldt var den första statsministern på Gaygalan.
Lars Ohly och Jan Björklund avslöjade att de gillar att debattera med varandra, för att den andre är en så bra debattör.
Det kan tyckas vara ett lite tramsigt inslag i en partiledardebatt, något som inte har med debattens huvudfokus att göra. Det är fel. Tvärtom var det välgörande att se att toppolitikerna är sådana föredömen när det gäller att skilja på sak och person. I ett oklart parlamentariskt läge kan det visa sig vara viktiga egenskaper för politiska ledare.
Klockan 21.00, I kväll ordnar TV4 partiledardebatt med Moderaternas Fredrik Reinfeldt, Centerns Maud Olofsson, Folkpartiets Jan Björklund, Kristdemokraternas Göran Hägglund, Socialdemokraternas Mona Sahlin, Vänsterpartiets Lars Ohly och Miljöpartiets Peter Eriksson. Utfrågare är Malou von Sievers, Peter Jihde och Jenny Östergren.
Programmet avhandlar fyra ämnen: skolan, jobben, miljön och sjukvården + ett ämne som tittarna får rösta fram. I varje ämne får en politiker från varje sida duellera (årets tv-utfrågningsgrepp, tydligen), sedan får övriga komma med små inpass.
Kl 22.55. Vad är er vision om 15 år?
Peter Eriksson: Vi vill modernisera Sverige, med hållbara transporter, som höghastighetståg, och modernisera
Mona Sahlin: Vi har en jämställd arbetsmarknad, en sjukvård som bygger på vård efter behov inte plånbok, verklig jämlikhet.
Lars Ohly: Människor är olika, de som kan ska bidra lite mer för att andra ska få den hjälp de behöver, därför behöver vi högre skatter. Vi vill satsa på välfärden.
Göran Hägglund: Det kommer att finnas en skola där vi har tidigare uppföljningar, så att alla kan ta sig igenom skolan med fullständiga betyg.
Jan Björklund: Sverige ska vara ett av de mest framgångsrika länderna, vi måste fortsätta med arbetslinjen och lyfta resultateten i skolan. Då får vi mer resurser att förbättra
Maud Olofsson: Ett företagsamt, grönt och jämställt Sverige där det är häftigt att vara företagare. Kvinnor och män har samma möjligheter.
Fredrik Reinfeldt: Två saker: Vi kommer att se nya stora världsmakter att växa ut. Och allt fler blir äldre och det innebär nytt tryck. Arbetslinjen är svaret.
Tittarnas val blev integration. Partiledarna får definiera “integrationens största problem”.
Mona Sahlin: Diskriminering och att flyktingmottagandet varit för dåligt.
Maud Olofsson; Det tar i snitt sju år att få jobb. Länder som har både flyktingmottagande och arbetskraftsinvandring lyckas bättre, så det är bra att Sverige öppnat för arbetskraftsinvandring.
Jan Björklund: Vi har haft för mycket av en omhändertagandementalitet. Men nu har vi sett till att nyanlända skickas till arbetsförmedlingen inte socialkontoren.
Maud Olofsson: Ni har uteslutit människor från att få ett jobb. Låt oss lära av de positiva exemplen.
Lars Ohly; Segregatíonen är inte bara etnisk den är klassmässig. I Stockholms innerstad bor inte bara få invandrare utan få låginkomsttagare.
Fredrik Reinfeldt: Vi har skiftat till en arbetslinje, nu får man jobba under arbets 30 procent av nystartsjobb har gått till dem som kommit som invandrare.
Mona Sahlin: En stor majoritet av dem som invandrat till Sverige jobbar och betalar skatt, de är samhällsbärare, Vi måste komma åt diskrimineringen.
Klockan 22.30, Nu blir det sjukvård och sjukförsäkring.
Göran Hägglund: Vi har infört en kömiljard, som gett resultat. 130 000 personer fick vänta för länge på vård 2006, nu är det cirka 60 000. Antalet personer som väntar har minskat drastiskt, det handlar inte om flera köer. Det här gör arbetssituationen bättre i vården. Vi har släppt in nya aktörer, vilket gör att det blir fler vårdcentraler. Vi har förändrat sjukskrivningarna från att människor slogs ut, det systemet var varken människovärdigt eller ekonomiskt hållbart.
Mona Sahlin: En lögn är en lögn även om man skriker ut den! Om vi vinner valet återgår vi till en anständig sjukförsäkring, det kostar ungefär lika mycket som förmögenhetsskatten. För en vecka sedan läste jag om en kvinna som var döende i cancer men blev utförsäkrad, Vi accepterar vårdkömiljarden men vill använda den till att faktiskt korta köerna, inte bara organisera flera köer. Det behövs fler anställda i vården.
Lars Ohly; 40 000 har utförsäkrats med er politik, det är hårt och det är kallt och det är cyniskt och ni står inte ens för den politiken.
Maud Olofsson: Försäkringskassan säger att de inte gör någon annan bedömning av cancerpatienter än tidigare. Vi förbättrar möjligheten till rehabilitering.
Mona Sahlin: Försäkringskassan säger att 35 000 till utförsäkras nästa mandatperiod om vi inte byter regering på söndag.
Lars Ohly; Ni har en politik för att privatisera välfärden, ni tar bort stopplagen och öppnar för att sälja ut akutsjukhus.
Fredrik Reinfeldt: Det där är inte sant. I grunden vill vi ha skattefinansierad vård för alla.
Klockan 21.50 Miljön är ämnet för duell mellan Maud Olofsson och Peter Eriksson.
Maud Olofsson: vi vill göra en skatteväxling, så att vanliga människor har råd att vara miljövänliga. Vi ser med våra åtgärder att vi kommer att nå våra klimatmål. Men ni kan inte redogöra för 90 procent av era mål. Skulle ni bara använda bensinpriset skulle det behöva höjas med 10 kronor.
Peter Eriksson: Våra mer ambitiösa mål är de som forskarna säger är nödvändiga för att klara av utsläppen. Vi måste få ned klimatkurvorna och utsläppen inom 10 år för att ha en chans. Pakistanöversvämningarna och bränderna i Ryssland har antagligen med detta att göra, vi har effektiva åtgärder, som höjd bensinskatt och stora investeringar i höghastighetståg och energieffektivare bostäder. Ni visar inget ledarskap när ni säger nej till de åtgärder som är nödvändiga, ni har ingen klimatpolitik.
Fredrik Reinfeldt säger att Sverige är världsledande och ensidigt har satt ett högre mål än EU.
En tittare undrar vilket parti man ska rösta på om man vill ha en direkt avveckling av kärnkraften?
Maud Olofsson: vi är beredda att behålla kärnkraften i vårt energisystem, men vi ska göra oss mindre beroende av den genom att satsa på det förnybara.
Peter Eriksson: Vi rödgröna är överens om att avveckla kärnkraften, men inte omedelbart.
Jan Björklund påpekar att kärnkraften står för nästan 50 procent av den svenska elproduktionen, medan vindkraften står för 2 procent. I Tyskland, som storsatsat på vindkraft, står den för 7 procent.
Klockan 21.30 Jobben! Mona Sahlin och Fredrik Reinfeldt duellerar (de andra får flika in kommentarer efter hand). Huvudargument (inte direkta citat):
Mona Sahlin: Det var inte klokt att sänka skatterna mest för oss med höga inkomster och jobb, det har inte skapat något annat än klyftor. Det är 100 000 fler arbetslösa nu än för fyra år sedan. De skulle behöva aktiva åtgärder. Exempelvis ungdomar som skulle behöva få komplettera sin gymnasieutbildning. Fyra av tio i ungdomsgarantin får inga aktiva åtgärder. Det ändrar vi första dagen om vi tar över!
Fredrik Reinfeldt: Enligt SCB:s siffror i dag är det 370 000 arbetslösa, inte 466 ooo som det står på era affischer (Mona Sahlin invänder att arbetslösheten alltid är lägre på sommaren; Peter Jihde säger att 407 000 är arbetslösa om siffrorna säsongsrensas). Vi har redan en del av de åtgärder S efterlyser, fortsätter Reinfeldt, nystartsjobben till exempel sysselsätter 35 000 personer (nystartsjobb gör att arbetsgivare som anställer någon som varit arbetslös 1 år kan få ekonomiskt stöd motsvarande dubbel arbetsgivaravgift).
Förmögenhetsskatten dyker också upp: Jan Björklund tror att återinförd förmögenhetsskatt skadar jobbtillväxten och säger att den tidigare drev 500 miljarder utomlands, vilket hindrade investeringar i Sverige. Mona Sahlin säger att den rikaste procenten äger 1400 miljarder och att deras förmögenhetsskatten bara är tänkt att inbringa 4 miljarder.
Klockan 21.20 Kvällens första ämne är skolan. Först blir det duell mellan utbildningsminister Jan Björklund och Vänsterledaren Jan Björklund. Här är huvudargumenten (inte direktcitat):
Jan Björklund: En tredjedel av gymnasisterna avslutar inte sin utbildning eller går ut utan fullständiga betyg, det handlar om 35 000- 40 000 elever. Det är en orsak till den höga svenska ungdomsarbetslösheten. Därför vill vi att praktiska gymnasieutbildningar ska utveckla det praktiska kunnandet mer, men inte automatiskt ge högskolebehörighet. Däremot ska den som vill kunna skaffa sig det. Skolinspektionen tar de kommuner i örat som har för stora grupper på fritids, vi har gett inspektionen ökade befogenheter.
Lars Ohly; Jan Björklund är den första utbildningsminister som inte vill höja utbildningsnivån i samhället. Ungdomar slås ut om inte alla gymnasielinjer ger högskoleutbildning. Det är också otidsenligt, framtidens arbetsliv kräver högre teoretisk kompetens, inte lägre. Det här är som på spårvägen: “se upp, dörrarna stängs!” Istället behöver vi 6 000 nya lärare. Den här regeringen rustar också ned fritids.
Mona Sahlin ger sig också in i debatten och anklagar regeringen för att rusta ned komvux, så att Thomas Bodström och Anders Borg inte skulle kunnat få en andra chans om de vore unga i dag (båda var skoltrötta men fick en andra chans på komvux). Jan Björklund kontrar med att “komvux är det finaste vi har” och att regeringen nu satsar mer pengar på Komvux.







Läs eGP.


Peter Eriksson var debattens store förlorare. Avbröt ideligen på ett oerhört ohyfsat sätt. Han svamlade om klimatmålen och verkade allmänt osaklig. Stackars Maria W. Hon satt nog i soffan och bet på naglarna.
Lars Ohly är en mycket skarp debattör. Synd att hans budskap aldrig varit, aldrig är, och förmodligen aldrig kommer att vara annat än demagogi och osannolika drömmar. Busskonduktör? Ja, han betraktar i alla fall samhällsmedborgarna som en skock tunnelbaneresenärer som han vill leda mot frälsningen i kommunismens hägn. Varför inser han inte det omöjliga och flyttar till Kuba?
Mona S var blekare än vanligt, med undantag för när hon mötte pressuppbådet i Tobleroneaffären iklädd oskuldens vita skepnad. Hon upprepar oförtröttligt sitt hat mot de framgångsrika. Förtryck av minoritet? Statsminister? Aldrig i livet!!!
Debattens vinnare var Maud Olofsson. Hon var lågmäld, klar och saklig på ett mycket förtroendeingivande sätt. tack Maud, du höll liberalismens fana högt!
Mången tack för din öppna blogg!
Detta kommer att hända judar och muslimer!
Jag vill sitera Jesu ende skrivkunninge lärjune, Judas Iskariot, altså inte Juda Ihariot förrädaren.
Immanuel (jesus) sade under misshandeln som föregick korsfästelsen: “Som ni slår och hånar mig, så kommr ni en gång bli slagna hånade! Den tiden kommer efter fem gånger hundra år, när ni måste sona för det här! En ny man kommer att framträda och förfölja er, och ni kommer att få betala med ert blod. En ny kult kommer mannen att hitta på och låta kalla sig profet. Även om han är en falsk profet och sprider en ny villolära, får han stor makt och kommer att förfölja ert släkte i alla tider.Muhammed heter han, och hans namn kommer för ert släkte att betyda skräck och elende och död, som ni förtjänar! Men då han är en falsk profet med villolära, kommer också hans kult en gång att stoppas, när era båda släkten lägger grundstenen till det blodiga slutet!” Sitat ur “Mästarens lära och liv” ISBN: 91-630-2484-5.
SNÄLLA MARIA —- SNÄLLA MARIA —- SNÄLLA MARIA
Kan du inte skriva nåt om att vi behöver nya och yngre kommunalpolitiker i Göteborg.
Nu när Göran lagt av kan dom 2 kvarvarande betongrövarna lika gärna gifta sig.
JÄMT SKÄGG I GBG
Njae Hulthén har fastnat
i samma skägg.
Alliansen, och inte minst statsminister Fredrik Reinfeldt, fick in ett par riktigt snygga one-liners i debatten ikväll. Nu kan det väl inte finnas någon svensk kvar som inte ifrågasätter de rödgrönas guldbyxepolitik?
Utförsäljningen av skattebetalarnas gemensamma egendom, allmännyttan, är ett riktat privilegium
till de som har turen att ha ett sådant boende.
De som har det gör dag ett en vinst på minst det dubbla. Man hänvisar till bruksvärdet stället för
marknadsvärdet. Det anser jag är stöld från en absolut majoritet av skattebetalarna omvandlad till en gåva till en monoritet av desamma.
Göran Hägglund talar hela tiden om att konkurrens-
utsatt vård av gamla innebär effektivisering och inte minst bättre kvalitet. Jag har dokument som bevisar att ett privat vårdföretag inom hem- tjänsten levererar högst 50% av vad kommunen betalar för. De gamla drabbas oerhört hårt av detta. Detta är en skandal av största mått, då man
möjliggör för riskkapitalister att göra enorma vinster genom att de mest uttsatta i vårt samhälle
är till salu. Göran Hägglund vill ha ett mänskligare Sverige, Han är med om att skapa ett
omänskligare Sverige.
Varför svarar du inte på monas fråga om den cancer sjuke person, du går runt het gröt. sluta berätta vad ni ville hjäpa människor med där det egentligen handlar om att ni förstört, barn har mist föräldrar och föräldrar barn. sluta ljug och fortsätt skyöö på sossarna när dom hade makt förra ggr. Ta ansvar då ni har haft den i 4 år. Jag hoppas ni ryker innan Sverige är slut, folk ligger på våra gator döende. Jag skulle skämmas att ha er som förälder/
Jag undrar varför alliansen har gett sig på de sjukskrivna och arbetslösa? min man blev arbetslös efter att ha arbetat bland annat utomlands. vi har fått leva på min 80% lön och hans stämpling som var 5000 i månaden. Hur ska man kunna leva på det inär man har två barn. hade vi inte haft besparingar så hade vi fått sälja vårt hus. Dessutom kostar a-kassa och fackförbund 600 kr för honom. Vad finns kvar då när man betalat räkningar. ja ingenting, nej byte av regering på söndag, tack