Här är mitt superettatips, för resten. Det är dags nu. För Hammarby. Öis före Gais i Göteborg, men inget av lagen är redo för allsvenskt avancemang redan nu.
1. Hammarby
2. Örebro
3. Landskrona
4. Sundsvall
5. Brage
6. Ljungskile
7. Örgryte
8. Assyriska
9. Ängelholm
10. Jönköping
11. Degerfors
12. Gais
13. Värnamo
14. Varberg
15. Falkenberg
16. Östersund
Balkander hade 3 rätt när han tippade
allsvenskan 2012.Årets tips ligger i
samma nivå.Han kan fotboll.
Tack, Bertil i Haga!
Dave,
Du tycker alltså att ditt inlägg hade humor och ”glimten i ögat”??
Tugget mellan supportrar hör till, absolut! Men det skall ju tillföra något, eller?
Humor är ju förvisso subjektivt och ”Walters”
inlägg är ett sådant tugg i min smak och hade framförallt med ämnet tabellplacering att göra. Däremot missade jag totalt humorn i ditt och i de inläggen som raderades…
Förr var jag som du och hade sympatier för IFK när de spelade mot andra lag men
att höra blåvittklacken skandera hata GAIS så gott som varje gång de möter att annat lag har ändrat på det!
Dock, uppskattade ditt svar. Tack! Det finns hopp även för de gråvita;-)
Patrick:
Jag var initialt inställd på att inte bemöta ditt inlägg men efter noga övervägande väljer jag ändå att svara. I England finns det något som kallas ”banter” vilket innebär att man med glimten i ögat kastar skämt mellan ”rivaliserande” supportrar. Jag har nära vänner som håller på gais och öis och det är på den nivån vi brukar skoja med varandra. Klantigt av mig, absolut. Dock ska det tilläggas att gaisarna är betydligt svårare att skämta med eftersom Blåvitt i deras ögon är jordens avskum. Personligen håller jag alltid på öis/gais när de möter andra lag än Blåvitt, men gaisarna jublade när Gnaget vann 2009 trots att samma lags supportrar stormade gais läktare några år tidigare. Det säger en del om några av gaisarna i mina ögon…
Gällande min ålder så är jag 30, jobbar som affärskonsult och bor i centrum (på tal om skämtet om att alla blåvita bor i kranskommunerna) och är därmed fullt förmögen att vara uppe kl 23:50 en fredagskväll.
Härlig tippning balkander:) ljungskiles 6:e placering stärks ytterligare iom deras 7-1 förlust mot det stabila divison 1 laget Sirius;)
Var bättre förr när man sa till barnen att vara tysta när vuxna pratade, nu sitter de gömda bakom olika nick som t.ex.”dave” (vad han nu gör uppe när det är så sent..) och tycker det är roligt(?) att förstöra en debatt. Trist, men jag känner att de fåtaliga idioterna lyckas, för jag lessnar rätt fort att skriva och tycka till med förhoppningsvis vettiga åsikter, när man bemöts av sådant, även om du lyckades radera en del av dagisbarnens inlägg.
Det är lätt att väcka pöbeln i GBG…
Nivå, tack!
Till allaGaisare vill jag bara säga att ni överskattar erat lag sjuuukt mycket haha! Ni är inte bättre än 12! ÖIS mot Europa!
12 är väl ungefär vad gajs kommer ha i publiksnitt i år.
Så nu vet vi hur det absolut inte kommer att sluta!
Vänd på tabellen förutom ågra undantag så tror jag du får fler rätt! Brage åker ur o LSK kvalar sig kvar medan GAIS kvalar åt andra hållet! Öis mittenlag.
Forslind: Du kan mycket väl få rätt. Fast det tror jag inte.
Jag tror att ÖIS håller väl och går upp direkt. Det är en härlig blandning mellan ungdomlig fröjd och några gamla rävar Bengtsson och Leinar! Andra plats efter Hammarby!
Skojjar du?
GAIS TOLVA?
De kommer i mina ögon komma på övre halvan till och med top 5!!!
Rimligt tips men vi kan med säkerhet säga att det inte slutar så här. Tror att Brage får det tufft, Falkenberg slutar högre och Hammarby klarar inte favorittrycket i år heller. Örebro joggar hem serien före Landskrona med GAIS på kvalplats. ÖIS får en kanonstart men det unga laget orkar inte distansen ut och slutar 8:a. Värnamo och Östersund åker ut.
Fotbollsexpert!
Menar redaktören. Förresten eller för resten?
Svårt att ta ditt tips på allvar, det verkar som om du har formulerat detta tips i ren ilska.
Du representerar faktiskt sveriges näst största morgontidning.
Då finns det ingen plats för personliga vendettor.
COYG!
Kan man få höra motivationen till att Falkenberg åker ur?
Fast de argumenten gäller väl i än högre grad även Öis…. Som skall bli 7?
Då undrar jag helt ärligt vad du bygger GAIS 12 plats på?
Skadebenägna spelare, ny serie, tuff serie, orutin.
GöteborgsAlkoholisterna har en tung tradition att rasa två divisioner åt gången för att sedan stanna nere i avgrunden ett antal år. Vi lär få se om de lever upp till den traditionen.
Walter: Tack för synpunkt, men skriv gärna med respekt.
En hel del, Ljungskile som varit direkt usla och saknar målskytt har du tippat 6.
Brage har värvat föredettingar och ska bli 5?
Falkenberg som visat bra spel i cupen åker ur?
GAIS som slog både Jkp och LSK samt med kanske seriens bästa backlinje blir 12?
Men jag tror nog att du skrivit detta tips enbart för att få reaktioner
Patrick: Du argumenterar skickligt. Det är kul med reaktioner, men jag försökte ärligt undvika populistiskt tippande.
Bra tippat. Tror Sundsvall kan bli farliga i år.
Tror Hammarby och Sundsvall går upp och Örebro på kvalplats.
ÖIS hamnar nog 4-7, GAIS 6-13 plats.
ÖIS och GAIS är svåra att bedöma i nuläget.
Träningsmatcher och cuper är något helt annat en seriespel.
Men helt klart har både GAIS och ÖIS visat nu de senaste att dom är och räkna med i superettan.
Ganska bra tippat… Öis kommer dock ta ett par placeringar till, och Falkenberg kommer ta många fler. Så gajs kommer få det tufft att undvika nedflyttning…
GAIS kan bli fågel, fisk eller mittemellan men vi älskar dom i med och motgång.
Real Brage kan bli en flopp så också årets lite gråa trötta Ljungskile utan några större profiler, ÖIS är ju redan klara för allsvenskan efter sin superduper megamatch mot AIK & blåvitt åker ur i år 😀
Alltid sorg i Real Göteborg för alla allsvenska lag behöver ju ”slå en sjua” ibland Ifk får trösta sig med Mild-Ost 😉
Kopparmärra: Slå en sjua, den var bra! Vad gäller Öis – tror inte ens supportrarna tror på/vill nå allsvenskan 2014.
Landskrona BoIS så högt upp?
Bajen joggar nog hem Superettan och Örebro blir 2:a men GAIS & ÖIS hamnar nog i mitten typ 7:a 8:a, tror nog grönsvarta Varberg kommer på övre halvan också före GBG-lagen dom har något på G i Halland… 🙁
Rune Makrill: Varberg blir som du skriver svårt att inta, med fästning och allt.
Är det bandyklubben Gais som åsyftas? Inte har dom tid eller råd att spela fotboll. Vad jag hört ska hela budgeten gå åt till att starta en handbolls-, speedway- och schacksektion. Dom skulle visst värva Bobby Fisher, men Hammarby hann före.
Falkenberg nästsist? Dom går ju skitbra i cupen! Nää
Charlie: Jag vet.
Johan: Samma sak gäller Gais. Bra, men tunn.
Öis har en väldigt tunn trupp skador på forwards eller central mittfältare, då blir det
Tufft .
Johanna med flera: Om man ska tänka hur försäsongen gått kommer ju Öis komma i toppen, klart före Gais.
Nej, försäsongen får man delvis ta med en nypa salt, jag tror både Öis och Gais kommer i mitten, på plats 6-10
Kalle anka tabell, Öis räcker de att 2-3 spelare skadar sig så är dom borta, brage 5-plats hmm, och Gais 12, aa vart skall man börja..Ljungskile vinner nog hela skiten också balkander!
Charlie: Ja, vem vet.
Tror nog Falkenberg kan komma högre i tabellen (om de inte blåser allt sitt krut i Svenska Cupen då). Brage tror jag har satsat lite för friskt. Det kommer bli svårt för dem att spela ihop laget så snabbt.
Tror även du har tippat Gais lite lågt, samt att jag inte tror Öis kommer komma så högt. Tror inte heller Hammarby kommer vinna, men de kommer vara med där uppe.
Hmmm, hur tänkte du nu? Att ”skriver jag detta tipset så får jag massa kommentarer höhöhö” eller?
Patrick: Vilken del i tipset syftar du på?
Gais före Värnamo och Östersund? Inte en chans!
Öis-tipset däremot realistiskt. Glad om vi klarar oss kvar.
GAIS 12:a??! Är du helt seriös?
PS: Ja. Vill du ha dem högre?
Balkander, fotbollsexperten!! Ha!!
kalleP: Vad gäller tipset, vi hörs i höst, vad gäller epitetet fotbollsexpert, det var du som sa det.
Ditt tips om gais kan mycket väl stämma, men jag tror att om gais lyckas vinna de första matcherna och man får vara relativt skadefria så tror jag faktiskt på en kvalplats till allsvenskan, men börjar man med förlust som 2012 är 12e plats verkligen en rimlig gissning med tanke på fjolåret!
Tror att GAIS och Falkenberg hamnar lite högre upp i tabellen. Ljungskile och Brage tror jag däremot får problem…
D.Ahlgrand: Du kan mycket väl få rätt.
I mina ögon är GAIS bättre än både Brage och Ljungskile som du har satt högt upp. Jag tippar på en fjärdeplats för GAIS.
Ludvig: Den har jag svårt se komma.
Jag tror att Gais kommer betydligt mycket högre upp i tabellen, med tanke på hur de presterat på försäsongen, 3-0 mot Jönköping och 2-1 som hade kunnat bli 4,5-1 mot Ljungskile, tror på den övre halvan!
Johanna: De är på rätt väg.